Igor Sztorc Igor Sztorc
2142
BLOG

Dyżurny nonsens wielkanocny - całun turyński.

Igor Sztorc Igor Sztorc Kultura Obserwuj notkę 50

 Medialny temat całunu uporczywie wraca przy okazji każdych świąt Wielkiej Nocy, jak Kevin w Nowy Rok.

 
Pomimo że nauka juz dawno rozstrzygnęła jego pochodzenie, wciąż krążą na jego temat różne miejskie legendy. A to ktoś znalazł jakiś pyłek, a to jakieś jego właściwości przekraczają zdolności pojmowania doktora medycyny, a to ktoś nie znalazł barwników po tym, jak znaleźli je inni, a to zastosowanie funkcji graficznej znanej obecnie jako "bump mapping" daje efekt "bump mappingu" (łał!).
 
Oczywiście, nie ma nic w tym dziwnego. Niedawno oglądając Wiadomości mieliśmy okazję dowiedzieć się, że, cytuję z pamięci:
"Niektórzy sądzą, że całun pochodzi z 14 wieku, świadczy o tym napis węglem - "C14"". 
Skoro dziennikarz, który zapewne ma jakieś formalne wykształcenie tylko tyle rozumie z informacji naukowej, to co ma z niej zrozumieć ten biedny przysłowiowy Kowalski?
 
 
Tymczasem, prawda jest na wyciągnięcie ręki i nie wymaga żadnej wiedzy naukowej by ją pojąć, a umyka obserwatorom z bardzo prostego powodu, otóż wizerunek jest mało wyraźny i zamazany.
Wystarczy jednak obrysować kontur przy użyciu dowolnego programu graficznego, po czym usunąć oryginalny obraz, żeby zobaczyć tę postać w zupełnie innym świetle ;) Polecam do wykonania samodzielnie.
 
 
W dzisiejszym odcinku, zajmiemy się jedną z części ciała, których poprawne odwzorowanie sprawia najwiecej problemów adeptom sztuk plastycznych: głową.
 
 całun tyryński - proporcje głowy.
 
Wnioski z porównania osobnika z całunu z typowym przedstawicielem rasy kaukaskiej:
 
- obraz osobnika po lewej z całą pewnością powstał w pierwszym wieku naszej ery, w wyniku tajemniczych procesów fizykochemicznych ;). Przy okazji, straszna była z niego pokraka.
 
- osobnik nie był Żydem, ponieważ nie wykazuje cech charakterystycznych dla osób pochodzenia semickiego, tym bardziej, że nie wykazuje cech charakterystycznych dla gatunku Homo Sapiens. Niewielkie rozmiary mózgoczaszki w porównaniu z trzewioczaszką wskazują, że był świetnie przystosowany do żerowania, acz niezbyt dobrze radził sobie ze z rozwiązywaniem zadań wymagających rozwiniętego intelektu. Najprawdopodobniej należał do jakiegoś gatunku z rzędu naczelnych (za czym zresztą przemawiają proporcje kończyn górnych, ale o tym innym razem).
 
- do ustalenia pozostaje, czym jest przedmiot w kształcie odwróconej litery U na głowie osobnika, w miejscu gdzie powinno znajdować się owłosienie, przypominający przewieszoną tekstylną wycieraczkę do butów. 
Igor Sztorc
O mnie Igor Sztorc

Drugi wzorzec nazywam targowickim. Charakteryzuje go odwoływanie się do wartości tradycyjnych, katolickich, narodowych. Prorosyjskość ubrana jest tam w maskę patriotyczną. Czyż Targowica nie była właśnie narodowa, katolicka, czyż nie pałała szacunkiem do polskiej przeszłości? Jarosław Kaczyński, 1998

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura